2016 Scholarships – sponsors and students

Scholarship Recipients
Altrusa & Zonta Women’s Suffrage Scholarships

 

 

Dianne McKellar – Bachelor of Nursing

 

Michelle Block – Bachelor of Social Work

 

Britton Housemovers Scholarship

 

 

 

Hamish Roberts – Cert in Carpentry
William Campbell Memorial Scholarship

 

 

Erin Donohue – Bachelor of Applied Arts (Creative Writing)

CGM + Foster Architects

 

 

Nina van Duynhoven – Bachelor of Applied Arts (Jewellery)
Compass Health Scholarships

Tangimoana Te Moananui – Bachelor of Nursing Māori


Moana Tuioti – Bachelor of Nursing M
āori

 

Keromesa Kome – Bachelor of Nursing Pacific

 

Kayla Ericsson – Bachelor of Nursing

Derek Wootton Memorial Trust Scholarship

 

 

Vanessa Redit – Paramedic

 

Niall Curran – Adv Auto Eng

 

EFTPOS Vending

 

 

Brendan Jelley – Dip Perf Arts (Dance)

 

Ford Sumner Scholarship

 

Adrienne Nunns – Bachelor of Social Work
Fuji Xerox Scholarships

 

 

Patricia Gray – Nat Dip Te Reo

 

Stefan Hawea – Bach IT

 

Liana Clark – Dip Outdoor Adventure

 

Sarah Whitaker – Bachelor of Applied Arts (Music)

 

Arama Wineera – Bachelor of Applied Arts (Toi Poutama)

 

ISS Services Scholarships

 

 

Sophie Divett – BAA Jewellery

 

Birgit Moffatt – BAA Visual Arts

 

J.V. Simpson Scholarship

 

 

Ellie Bloomfield – Bachelor of Teaching (Early Childhood Education)
Kaylene Te Roha Kahurangi Terha-O’Reilly Scholarship

 

Tima Opetaia – BN
Kirk-Burnnand Family Scholarship Ellie Edwy – Dip Perf Arts (Dance)

 

New Zealand Federation of University Graduate Women

 

 

Sinapi Tanielu – BachIT

Hana Paranihi – BachIT

Norah Rutten – Bach IT

 

Porirua City Council

 

 

Faafetai Malolo – NZ Dip Bus

Porirua Club

 

Saw Tha Du Paul – Cert in Cookery

 

Red Wolf Security Scholarship

 

Ngawhera Rangitaawa – Bach IT
Sheppard Family Scholarships

 

Matti Kernaghan – Bachelor of Nursing Y3

Harjinder Dahella – Bachelor of Nursing Y2

Tommy’s Real Estate Mana

 

Kereti Malolo – NZ Dip Bus
Trust Porirua Scholarship Ranea Abraham – BAA Toi Poutama

 

Ashley Darbyshire – Dip Perf Arts

 

Pati Sua’ilua – BachIT

 

Eli Malolo – NZDipBus

 

Sarah Smyth – BN

 

Briar Maxwell – BSW

 

Malsawmtluangi Hualngo Bochu – OAC

 

Carla Uncles –ECE

 

Lucy Reekie – Paramedic

 

Samuel Berryman – Cert Elect Eng

 

Wellington Ostomy Association Scholarships

 

Adalia Campbell
Wheeler’s Guardian Funeral Home

 

Carmel Stowers – BNP
Whitireia Foundation

 

Rebecca Tufuga – Paramedic

 

Penrose Simons – BAA Perf Arts (Stage and Screen)

 

Whitireia Foundation Ngāti Toa Scholarship Charmaine Brown – Nat Dip Te Reo
Advertisements